fruits-grocery-bananas-market

7 wskazówek jak robić racjonalne zakupy w supermarkecie

Każdy z nas miewa wyrzuty sumienia po wyjściu ze sklepu z powodu tego, że zbyt wiele ubyło z portfela albo znowu kupiliśmy tyle niezdrowych przekąsek (chociaż idąc do supermarketu nie mieliśmy tego w planach). Niestety większość osób robi zakupy nieświadomie, a wtedy reklamy i inne sztuczki działają najefektywniej. W związku z tym warto zapoznać się z poniższymi radami.

7 wskazówek jak robić racjonalne zakupy w supermarkecie:

1. Zrób listę zakupów – (i nie zapomnij jej zabrać do sklepu) wówczas zaoszczędzisz niemałą sumę pieniędzy kupując tylko produkty niezbędne na kilka najbliższych dni.

2. Nie daj się zwieść marketingowym chwytom – zapach, muzyka, czy specyficzne umiejscowienie artykułów to tylko sztuczki mające zachęcić do nabycia danego produktu. Bądźmy świadomi i kupujmy tylko to co zaplanowaliśmy (patrz punkt nr 1).

3. Zjedz coś przed pójściem do sklepu. Ważna rada dla każdego, ponieważ wszystkie chwyty marketingowe zadziałają na osoby z pustymi żołądkami, a w konsekwencji nasz koszyk będzie zaskakująco wypełniony niepotrzebnymi produktami.

4. Płać gotówką – używając karty nie widzimy jak pieniądze „wyskakują” z naszego portfela, wtedy ból nie jest aż tak dotkliwy. Co więcej, w ten sposób będziesz świadomy tego ile wydajesz na swoje zakupy.

5. Omijaj produkty z największą marżą. Zwykle znajdują się one na półkach na wysokości naszego wzroku. Za te umiejscowienie producenci płacą najwięcej, a my kupujemy te produkty najczęściej, dlatego że wydają się być najlepsze. STOP, to nieprawda. Zazwyczaj to tylko zawyżona cena więc poszukajmy zamienników poniżej/powyżej półek „pułapek”.

6. Unikaj gotowych produktów, a skup uwagę na świeżych. Jeżeli już decydujesz się na gotowe produkty, czytaj uważnie etykiety, ponieważ może się w nich kryć mnóstwo przykrych niespodzianek.

7. Nie patrz na przekąski podczas czekania w kolejce do kasy – (tylko jak na nie nie patrzeć?!) Niektóre z dyskontów wprowadziły specjalny system czekania w kolejkach, a tuż obok nich cała masa batoników, żelek, gum do żucia i innych przekąsek. Uwaga: to działanie dokładnie przemyślane! Marketingowcy wiedzą, że wtedy kiedy na coś czekamy ślinka cieknie najbardziej (szczególnie jeśli widzimy te wszystkie łakocie przed sobą!).

One thought on “7 wskazówek jak robić racjonalne zakupy w supermarkecie

  1. Taki „Septalog” powinien trafić do elementarzy 😀 Świetnie to zostało ujęte i wypunktowane. Sam po sobie widzę, jak łatwo i często wpadam w pułapki sklepowe i to na własne życzenie! Nadrzędny błąd jaki często popełniam to chodzenie na zakupy z pustym żołądkiem! Zawsze wpadam wtedy „niechcący” na stoisko ze świeżym pieczywem, a stamtąd do innych niepotrzebnych przekąsek droga już bardzo bliska. Dziękuję Ci za ten tekst! Pozdrawiam!

Dodaj komentarz